Satakunta Ideaa 2026 -kilpailu käynnistyi – nyt etsitään uusia innovaatioita
Satakunta Ideaa 2026 -kilpailu käynnistyi
Onko sinulla idea, joka voisi kehittyä uudeksi tuotteeksi, palveluksi tai liiketoiminnaksi?
Satakunta Ideaa 2026 -kilpailu on käynnistynyt, ja nyt on oikea hetki tuoda oma ideasi esiin. Kilpailu etsii ennakkoluulottomia, toteuttamiskelpoisia ja kaupallistettavia ideoita, joista voi syntyä uusia tuotteita, palveluja tai liiketoimintamahdollisuuksia Satakuntaan.
📅 Kilpailuaika: 16.3.–19.4.2026
Kilpailu on avoin kaikille Satakunnassa asuville tai toimiville yksityishenkilöille, tiimeille ja yrityksille. Kaikki ideat käsitellään luottamuksellisesti.
Kilpailussa on kaksi sarjaa idean kehitysvaiheen mukaan:
1. Ideasta alkuun – idealle, joka on vielä alkuvaiheessa
2. Ideasta kasvuun – idealle, jota on jo kehitetty pidemmälle
Parhaat ideat palkitaan molemmissa sarjoissa.
🏆 1. palkinto: 1 000 € + Keksintösäätiön asiantuntijasparraus (1 päivä)
🥈 2. palkinto: Keksintösäätiön asiantuntijasparraus (1 päivä)
🥉 3. palkinto: Keksintösäätiön asiantuntijasparraus (½ päivää)
👉 Lue lisää kilpailusta ja jätä oma ideasi:
Satakunta Ideaa 2026 -kilpailun sivulle
Tutustu vuoden 2025 voittajiin
Kilpailun järjestävät Prizztech Oy, Satakunnan ammattikorkeakoulu SAMK ja Keksintösäätiö osana Euroopan unionin tukemaa Kasvualusta – uusille urille ja innovaatioille -hanketta. Keväällä 2026 toteutettava ideakilpailu on hankkeessa toteutettava kilpailu ja sen myötä myös jatkokehitetään kilpailun toimintamallia ja kilpailussa käytettävää ohjelmistoalustaa.
